(Nejen) Power jóga

Díky cvičení jógy jsem objevila další krásné tajemství života... Cestu sebepoznávání, nalezení a přijetí sebe sama, vnímání svého těla, dechu. Krásu relaxace i meditace.

Původ jógy
Původ ásan (jógových pozic) sahá až k prastarým indickým bájím - podle legendy vyzkoušel bůh Šiva 84 000 poloh, aby zjistil, která cvičení jsou nejvhodnější k udržení zdraví a rozvoji vyššího sebeuvědomění. Asány v průběhu tisíciletí ve skutečně vyvinuli velci indičtí mudrcové, jejich blahodárné působení na tělo i mysl potvrzuje postupně i moderní západní medicína. K objevení tajemství lidské duše i zdraví vede mnoho cest a stejně tak mnoho je i směrů jógy. Jako klasický bývá často označován směr Hathajógy. Ha - slunce, pozitivní proud energie. Tha - měsíc, negativní proud. Jóga - propojení, ovládnutí obou energií a nastolení harmonie, rovnováhy, souladu mezi tělem a duší.


Z hathajógy se vyvinula mj. i power jóga - používá stejné pozice, které ale klade dynamicky za sebou a není tolik přísná v pravidlech a filosofii. Ashtanga yoga pracuje s pevně danými sériemi pozic, doplněnými o dechové techniky. Bikram yoga se cvičí ve vytápěných sálech (okolo 40 stupňů). Kundalini yoga je zaměřena na práci s páteří a probuzení životní - Kundalini energie. Jin jóga setrvává v ásanách až nekolik minut a působí tak i na vnitřní orgány. Gravid jóga je speciálně upravené cvičení a  relaxace pro těhotné ženy ...

Principy a účinky jógy
Indický mudrc Patandžali již ve 2.-3-st. př.n.l. velmi nadčasově definoval několik principů, které lze (nejen) v józe aplikovat i v současnosti. Mj. zdůrazňoval nenásilí (vůči svému tělu i duši i vůči ostatním), čistotu, střídmost, důležitost sebevzdělávání, bohatství skryté v našem dechu a žitovní energii ...
Jóga nádherně posiluje i protahuje celé tělo, odbourává stres a napětí a usiluje o harmonii těla i mysli. Podobně jako v pilates posílíte svaly pánevního dna, hluboké břišní i zádové svaly. Dech v józe iniciuje pohyb, využívá se tzv. plný jógový dech (břišní, mezižeberní a podkličkový), nádech i výdech je veden nosem. Lekce jógy je složena ze zahřátí, protažení, dechových technik, různých pozic ve stoje, sedě i v leže a ze závěrečné relaxace.

Co tedy cvičením jógy získáte?
Posílíte, protáhnete a vytvarujete vaše tělo. Uleví se vám od bolesti zad, hlavy. Budete příjemně naladěni, pocítíte příliv energie. Poznáte zajímavé a netušené tajemství života... Jóga je cestou k porozumění sobě i druhým, k získání rovnováhy...

Pro koho je jóga vhodná?

Jóga je určena zdravým lidem libovolného věku i kondice.  Pro těhotné ženy je určena gravid jóga.

Freestyle jóga

Jóga bez hranic,  bez omezení přesných stylů jógy, dynamická, spontánní, pro radost, dle naladění skupiny i lektorky. Obsahuje prvky power jógy, vinyasa jógy, ale i jin jógy atd. vše v souladu s nejnovějšími poznatky z fyzioterapie. Nechte se překvapit a budete nadšeni!
Zde přehled lekcí.

 
Business jóga

Jóga komfortně přímo u vás v práci! Nemáte čas na cvičení? A přitom víte, že byste cvičit potřebovali/chtěli? Individuálně upravené lekce přímo pro vás. 30min nebo 50min pro vaše zdraví, kondici a postavu. Více informací k business józe.


Má vlastní videa
Pozdrav slunci pro začátečníky naleznete
zde. S komentářem zde. Pozdrav slunci pro pokročilé zde. S komentářem zde. Pokud budete cvičit doma, prosím nezapomeňte na všechna pravidla zdravého pohybu - vědomý pohyb i dech, napřímení páteře, aktivita svalů pánevního dna, nezvedat ramena ani bradu, neubližovat si - cvičit s radostí :o)

Autorka fotografie (5): Zuzana Zonová
www.zonova.cz