Jóga, po které zkrásníte

Jóga a krása?
Cvičení jógy vám přinese nejen uvolnění a relaxaci, ale i krásu těla, pokožky a obličeje. Ásany (pozice) naše těla posilují i uvolňují, celkově dochází při praktikování jógy ke zklidnění. Tím, že se uvolníme a zbavíme stresu, prospějeme naší pokožce, která se vyčistí a natáhne, naše oči se rozzáří a budou plné energie, a pomocí cviků i protáhneme a posilníme celé tělo, takže se nám hezky vytvaruje postava. Změny postavy se dostaví až po delší době pravidelného cvičení, ale první výsledky i pozitivní změny ve vaší náladě pocítíte už po prvním cvičení.


„Všechno je v …“ :o)
Jógové ásany mimo jiné posilují hluboký stabilizační systém (tedy svaly pánevního dna, hluboké svalstvo podél páteře, hluboké břišní svaly), který je oporou těla a zajišťuje jeho správné držení. Dokonce i slavná česká lékařka Mojžíšová říkávala, že (odpusťte doslovnou citaci) „všechno je v pr…“. Myslela tím, že zapojení svalů pánevního dna, hýždí a spodních břišních svalů je pro správnou činnost našeho těla jedno z nejpodstatnějších.  Díky těmto zpevněným svalům (ve spojení se stabilizací lopatek atd.) vyrovnáte držení těla, narovnáte se a hned budete působit zdravěji, sebevědoměji, bude vám to lépe slušet. Otevře se i více hrudník, bude se vám lépe dýchat, prokysličíte tělo a buňky se vám odvděčí pěknou pletí, vlasy, nehty atd. Zlepší se vaše nálada, spánek.  Pravidelné praktikování jógy a zdravý životní styl vám pomůžou získat pevné štíhlé tělo, zlepší se vaše imunita, uvolníte se, budete lépe zvládat stres.


Vnitřní krása
Jóga nás ale také naučí, že krásné může být nejen naše vnější tělo.  Člověk je prý krásný tak, jak  zářící je jeho duše, svítící kolem něj. Naše vnitřní krása se zrcadlí v srdci, rozlévá se po celém těle a na povrch vystupuje pohledem očí a také našimi činy a skutky. Každý z nás má svou vnitřní krásu a kvalitu duše a právě jóga nám ji pomáhá odhalit.  Díky józe se naše obzory rozšíří, poznáme více nejen sebe ale i naše blízké, dostaneme se do vyšších sfér vnímání, probudíme intuici a objevíme i svoji vnitřní krásu.


Protančit se ke kráse
Z pohledu ženy jsem se nejlépe odreagovala, uvolnila, ale zároveň i „vyřádila“ a poté pocítila úžasnou vnitřní sílu i ženskou krásu po tzv. taneční józe neboli joga rhythm.  Tento styl vás roztančí v rytmu dechu i hudby, poznáte eleganci jógových ásan, opět vzkřísíte svoji schopnost improvizace, probudíte v sobě dětské i divoké přírodní vzpomínky. Více se dozvíte např. na http://magazin.ceskenoviny.cz/zpravy/joga-rhythm/364956&id_seznam=951 nebo na mých stránkách www.pilates-power-joga.cz/clanky v článku z 28.3.2010.


Obličejová jóga proti vráskám
Převážně pro ženy je určena obličejová jóga.  V Indii je toto cvičení k procvičení obličejových svalů známé po staletí, do západního světa ji přinesly Marie-Verinique Nadeau a Annelise Hagen (na jejich stránkách. www.marieveronique.net nebo www.yogaface.net si můžete v angličtině objednat literaturu). Ideálního efektu lze údajně dosáhnout při kombinaci obličejové i klasické jógy, s filosofií vnitřního klidu a se zdravou stravou… Už před časem vědci prokázali, že vědomé uvolnění obličejových svalů vede ke zmírnění stresu. Například po hádce jsou vaše čelisti ocelově zaťaté, nos máte pokrčen a obočí nazlobeně zachmuřené. Zkuste obličej uvolnit a po celém těle ucítíte znatelnou úlevu. Díky obličejové „gymnastice“ vám navíc už po několika týdnech zeštíhlí obličej a zjemní se vrásky. Pracující sval totiž spotřebuje 10x tolik krve, urychlí se odvod škodlivých látek a přívod nové krve plné živin.  Stačí cvičit deset až patnáct minut denně a pro posílení jazyka přidat například jazykolam z dětství. Popis cviků i s fotografiemi naleznete např. na  www.prokrasnetelo.cz/clanky/oblicejovou-jogou-proti-vraskam/?discussion-comment=63066


Zkrášlující „klasické“  jógové ásany 
Osobně bych doporučila relaxační pozice (leh na zádech, jógové sedy) pro celkové zklidnění, relaxaci, harmonizaci těla i duše. Poté jednoznačně sarvangásanu (svíčku). Tato pozice ovlivňuje všechny funkce v těle - působí na zvýšení imunity, na metabolismus, má regenerující a omlazující účinky, odstraňuje zácpu a omezuje chuť k jídlu! Příznivě působí na orgány uložené v břišní dutině, odstraňuje problémy v pohlavní oblasti, odkrvuje nohy (pomáhá tak např. proti křečovým žilám), rovná páteř a činí ji pružnou, léčí nemoci hrdla, nosu, prokrvuje kůži v obličeji, zklidňuje mysl… Není však vhodná, pokud trpíte vysokým krevním tlakem, onemocněním srdce, máte problémy s očima či větší problémy se zády. Svíčku nelze cvičit při menstruaci a v těhotenství. Doporučuji i pozice k uvolnění a posílení ramen, zad, břicha, hýždí a svalů pánevního dna.


Mějte se rádi a usmívejte se, budete krásnější
Jóga vás naučí poznat nejen své tělo. Naučte se mít rádi a naučte se usmívat! Kdo se usmívá, je krásný! Pokud uvolníte obličej, usmějete se, celkově se uvolníte, budete se cítit lépe, bude z vás vyzařovat pohoda, snad i vnitřní krása :o)

Ivona Pobežalová

Poslední 3 fotografie: Katarína Mikulandová  - víla jóga, nádherná žena a skvělá lektorka jógy: www.jogaatelier.cz