Jóga pro sportovce

Cítíte se po hodině jógy skvěle? V pohodě, fit, plni sil?  Jóga ale nemusí být jen příjemným cvičením pro posílení a protažení těla, ale i účinnou prevencí před sportovními úrazy, skvělou rozcvičkou nebo následným protažení po jakémkoli sportu. Například pozdrav slunci rozhýbe skvěle celé tělo a připraví jednotlivé svaly i vnitřní prostředí pro následný výkon.  Po sportování pak pomocí jógy protáhnete a uvolníte svaly, kyselina mléčná odplyne a nebude vás bolet „celé tělo“. Pro velmi důkladné uvolnění po sportu lze využít i bikram jogu (cvičí se v místnosti, kde je 42 stupňů a lekce většinou  trvá 90 minut). V různých sportech je z biomechanického hlediska řada pohybů nepřirozených. Pracují buď jen některé svalové skupiny, nebo svaly celého těla, ale bez symetrie a s dysbalancí.  Jóga (podobně jako pilates) učí pohybu jen se zpevněným tzv. „centrem“ (zapojení svalů pánevního dna, hlubokých břišních svalů, svalů podél páteře atd.), a tak odstraňuje nepříznivé důsledky jednostranného zatěžování a současně předchází případným zdravotním problémům, zejména s páteří. Power jóga umožňuje optimální protažení a zformování svalů, zajišťuje jejich pružnost a ohebnost. Power jóga trénuje správné dýchání, podporuje tak nejen dobrou fyzickou kondici, ale  zvyšuje i soustředění, vnímání, čímž skvěle osvěžuje mysl. Není zátěží pro klouby, zlepšuje držení těla, je výbornou prevencí při bolestech zad a k tomu všemu i odbourává přebytečné kilogramy. 

Jóga a běh, rychlá chůze 
Při běhání zvyšujeme kapacitu plic, příjem kyslíku a následný rozvod do celého těla, což je základním předpokladem pro spalování tuků. Aby u tzv. aerobních aktivit (aerobik, běh, cyklistika atd.) docházelo k hubnutí, musí být aktivita alespoň 40min dlouhá a nesmí se přejít do anaerobní fáze, kdy již „lapete“ po dechu, tuky se nespalují, ve svalech se usazuje kyselina mléčná, svaly bolí, jsou unavené a ztuhlé. Pokud správně dýcháte, lze i jógu řadit mezi aerobní aktivity. Nácvik dechových technik vám pomůže i při běhu či rychlé chůzi, vaše plíce budou lépe pracovat, zvýší se jejich kapacita, svaly tak dostanou větší  množství kyslíku nejen k výkonu, ale i k následné regeneraci. Jóga vás před nebo po běhání jen neprotáhne, můžete zlepšit i svoji pružnost, pevnost, dech, také uklidnit a uvolnit mysl, dosáhnout hlubší úrovně vědomí, což vám umožní nejen při běhu či chůzi „jít dál“. Díky józe znáte pocit sebeuvědomění, dokážete koordinovat tělo, mysl i dech.
Doporučené pozice pro běžce, chodce:  ideální je pozdrav slunci na celkové rozehřátí a protažení před sportem, většina pozic power jógy pak  protahuje nohy, hýždě i záda, které jsou při běhání nebo rychlé chůzi přetížené a namáhané.  Vyzkoušejte např.  paščimóttanásanu (kleště) k protažení páteře, hamstringů a ramen , trikonásanu (trojúhelník) k protažení třísel, hamstringů, boků, otevření hrudníku a ramen a posílení nohou,  vrikšásanu (strom), který posiluje nohy, zlepšuje smysl pro rovnováhu a správné držení těla, prohlubuje soustředění, přináší klid.

Jóga a golf
Koncentrace na odpal při golfu je prakticky stejná, jako koncentrace na sebe sama a na samotné cvičení v rámci jógy. Jóga učí umění koncentrace, nevnímat okolí, můžete tedy nejen lépe cvičit, ale i hrát. Pokud se neumíte soustředit, odpal nikdy nebude takový, jaký chcete. Golf vyžaduje dobře vycvičené a protažené tělo, hlavně ramena, paže a záda a pohyblivost kloubů. Jóga vaše tělo posílí, protáhne, uvolní klouby a vyrovná i jednostranné zatížení při hře (jedna strana těla). Jóga vás naučí i lépe zvládat stres, který při hraní golfu nabourává koncentraci. V krásné přírodě pak při golfu podpoříte relaxaci a odpočinek, který vás provází i v józe.
Doporučené pozice pro golfisty: chatturanga – pro sílu paží a ramen, pozice kobry – protažení prsních svalů, pozice stolu – uvolnění a protažení ramen, prsních svalů, střecha – protažení prsních svalů, zpevnění a uvolnění ramen, pozice bojovníka v twistu a twisty celkově – protažení zad, bojovníci - práce boků a kyčlí, zpevnění dolních končetin a hýždí. Při odpalování můžete využít i plný jógový dech. 

Jóga a cyklistika, spinning
Jóga jako doplněk pro cyklisty vhodně buduje sílu a výdrž, zlepšuje ohebnost, rychlejší regeneraci zatížených svalů, ale také uvolňuje a protahuje svaly na zádech a vyrovnává základní pozici při cyklistice. Jóga pracuje s tzv. centrem těla a rozvíjí všechny periférie, které centrum těla doprovází. Pokud není centrum těla zpevněné, časem se objeví bolesti v oblasti beder, ramen nebo celých zad.  Při cyklistice je v základním „ posedu“ důležité udržovat kotníky, kolena a kyčle v jedné předozadní rovině, nesmějí vybočovat. Kvadricepsy jsou přetíženy a hodně vypracovány, je proto důležité dokonale je protáhnout, aby dolní končetiny zůstávaly pružné, dobře pohyblivé, klouby uvolněné, ale se zpevněnými okolními svaly. V případě neprotažených dolních končetin vzniká dysbalance, dolní končetiny se postupně zkracují, zhoršuje se pohyblivost kloubů (svaly je příliš zpevní), pohyb se stává náročným. Dále je třeba u cyklistů vykompenzovat neustálé ohnutí (flexi) zad. 
Doporučené pozice: předklony a záklony ve stoji i v sedě, uvolnění kyčlí, kotníků a kolen v pozicích na zemi, uvolnění páteře a oblasti bederní páteře – nejlépe v pozici dítěte, na boku, v předklonech a hluboké prodýchání těchto částí těla, protažení a posílení souměrně: pozdrav slunci. 

Jóga a tenis 
Pro tenis je důležitá nejen soustředěnost na hru, ale i zpevněné svaly, ale i volnost pohybu.  Jóga pomůže při koncentraci, posílí, protáhne i relaxuje. Tenistům opět pomůže zpevněné centrum těla, protažení svalů paží, ramen, zad i dolních končetin - a to nejen pro lepší výkony, ale i jako prevence úrazů a bolestí. 
Doporučené pozice: podobně jako u golfu

Jogalates nebo pilates?
Sloučením prvků jógy a metody pilates vznikl cvičební styl jogalates. Osobně nejsem zastáncem tohoto stylu, domnívám se, že nelze tyto metody sloučit, i když se tvůrce metody pilates, J. H. Pilates, mj. jógou inspiroval. Pilates i jóga mají odlišné způsoby dýchání, opakování cviků atd.  Pokud mohu, vřele doporučuji kombinovat obě metody, každá má své skvělé výhody, ale vždy odděleně. 

Jóga a spalování kalorií
Jóga odstraňuje přebytečné tuky na břiše, nohách, pažích, hýždích i bocích. Nezbytné je však  cvičit pravidelně, alespoň 2-3 krát týdně 30 - 60 minut. Viditelné výsledky se dostaví už po 2-3 měsících cvičení. Podle výzkumu v Univerzitě Garden City v New Yorku bylo zjištěno, že za jednu minutu cvičení power jógy se spálí 5-9 kalorií. Dle této informace je jóga druhem aerobního cvičení. Pouhá jedna minuta cvičení jógy se může vyrovnat uběhnutí 1,6 kilometru za 12 minut nebo cvičení kick boxu nebo step aerobiku. To však platí jen za předpokladu, že se věnujete cvičení se vší dynamikou power józe vlastní. 

Krásné a zdravé sportování nejen při power józe!

Ivona Pobežalová

 
Použity fotografie (2-9) Vaška Krejčíka, "otce" power jógy v Čechách a vynikajícího lektora: www.energystudio.cz