Jóga a sex

Jóga i sex na nás mají podobně pozitivní účinky, navíc spolu úzce souvisejí. Nevěříte? Stačí si uvědomit, že praktikováním jógy zlepšujeme fyzickou kondici, pružnost těla, odstraňujeme stres, učíme se uvolnit, vnímat nejen své tělo, ale i pocity a soustředit se. Díky józe zažíváme příjemné pocity euforie a pohody. Pro kvalitní sex jsou všechny tyto aspekty velkým přínosem. Naopak nedostatek pohybu, nepružná, bolavá těla, vystresovaná duše, neschopnost uvolnění se i soustředění bývají největšími nepříteli pohlavního života.


Přínosy jógy pro vaše tělo … a sexuální život
Díky józe se navíc naučíte ovládat svaly pánevního dna, které vám umožní zintenzivnit prožitky během milování. Díky cvičení, ale i dechovým a relaxačním technikám bude mít vaše tělo mnohem více energie a chuti k sexu. V józe se učíte přijímat a mít rádi vaše tělo. Budete nejen pružnější, silnější, ale získáte i lepší rovnováhu a koordinaci, což vám umožní poznat rozkoš z nových sexuálních pozic, které jsou pro běžného člověka téměř neproveditelné. Jóga vás také naučí nezbytnost přípravy těla a duše na jakýkoli následující prožitek.


Duševno a tělesno
V józe se snoubí tělesno i duševno – a tak tomu je i v sexualitě. Jsou to dvě roviny, které se vzájemně prolínají a ovlivňují. Sexuologové upozorňují, že právě problémy v sexu jsou většinou prostoupeny psychogenními faktory. Bohužel náš  západní pohled na lidské zdraví často zapomíná na psychickou stránku a jako řešení nabízí „pilulky“. 


Tělo není hřích
Tradičně jsme zvyklí spíše na křesťanský pohled na tělo jako na hříšnou nádobu, především intimní oblasti jsou nahlíženy jako něco nečistého, co bychom měli z našeho života vytěsnit. Jóga, jako zástupce východní filosofie, tělesné zážitky a rozkoš spíše vyhledává a vítá a učí nás celému tělu porozumět a naslouchat mu. Souznění s tělem se pak samozřejmě projevuje i v sexuální oblasti.


Tantrická jóga - historie i přínosy
Nejblíže k sexu má zřejmě tzv. tantra jóga. Kdo prý techniku tantrického sexu vyzkouší, nechce se již nikdy vrátit k „obyčejnému“ sexu. Zasvěcení se prý dokáží milovat i několik hodin bez přerušení… Ve skutečnosti tantra učí, že lidské citové a erotické štěstí musíme chovat ve velké úctě a sexuální spojení považovat za posvátné, za nejvyšší umění po stránce tělesné, citové i duchovní. Sexuální akt se zbavuje původní reprodukční funkce a stává se meditativní cestou rozvoje jednotlivce a hnací silou naší psychiky. Podle prastaré indické tradice pochází dar tantrického milování od boha Šivy, nejmocnějšího mezi hinduistickými božstvy. Aniž by postoj tantry k životu byl jaksi nemorální, je z jejího hlediska zcela nepodstatné, s jakým partnerem svých prožitků dosahujeme, zda máme celý život jednoho či každou noc jiného. Pro krásný hluboký prožitek při sexu je důležitá citová a spirituální blízkost a přirozená erotická přitažlivost. Tantrickému sexu se dnes můžete, ať už samostatně, nebo s partnerem, učit na nejrůznějších kurzech, podle knih a DVD, nebo si dokonce zajít na tantrickou masáž. Budete se zde učit správnému dýchání,  jak se před milováním s partnerem naladit na stejnou vlnu, jak vnímat druhého člověka, osvojíte si umění technik ke zvýšení energie a tajných dotykových bodů (během milostného spojení pak pro vás bude dotek kdekoli na těle stejně intenzivní jako na nejcitlivějších místech), čeká vás i cvičení párových pozic a ovládání svalů pánevního dna. Cílem tantrického sexu není orgasmus, ten je příjemným a vítaným, ale pouze „vedlejším efektem." Jde tu o spontánní a velmi intimní milování, jehož cílem je prožít společnou blízkost co nejintenzivněji, naučit se pocity slasti prodloužit a prožít je celým tělem. Tantra nás učí i ctít a milovat našeho sexuálního partnera, během milování je důležitý pohled z očí do očí a uvědomování si blízkosti druhého. Jde o spojení dvou duší prostřednictvím jejich těl. Jejich energie se navzájem protnou a stanou se energií natolik silnou, že právě během tohoto spojení se člověk nejvíce přiblíží bohu či vesmíru, ze kterého vzešel.


Tantrická jóga pro ženy - Mohendžodáro
Mohendžodáro je ucelený systém cvičení a meditací určený pouze pro ženy. Skrze ásany (pozice), meditace a společné prožitky ve skupině vede ženu do jejího nitra, učí ji prožít sebe samu, probudit v sobě skutečnou ženu - matku, ochránkyni, patronku domova, milenku i šamanku či léčitelku. Mohendžodáro posiluje i zdraví ženy, rozvádí ženskou sexuální energii do celého těla, zlepšuje kvalitu milostného života, udržuje v ženě svěžest a pocit mládí. 


Nahá jóga
Především v Americe se v poslední době množí kursy „nahé“ jógy (nude yoga). Pochází z Indie, kde byla již před tisíci lety a doposud je praktikována jako oslava chrámu těla skupinou jogínů pod názvem Naga Sadhu. Nejedná se o žádný nový styl cvičení, dokonce nehledejte ani sexuální podtext, pouze praktikujete jógu bez oblečení. Cítíte se tak volnější a otevřenější, cílem je prohloubit intimní vztah k vlastnímu tělu. Při nahé józe odpadá mj. posuzování, co má kdo na sobě a jak vypadá. Cvičení v Evině rouše vás bude konfrontovat  s vlastním studem, přesvědčeními o nedokonalosti těla, během lekce tyto postoje opustíte, přesunete pozornost mysli od nedokonalostí k nádheře svobodného prožitku.  Na hodiny nahé jógy musíte přijít čistí a upravení, nepoužívat žádné deodoranty či výrazné parfémy, mít vlastní podložku a deku, cca 2 hodiny před lekcí se naposledy najíst lehké stravy. V Čechách vede občasné kurzy nahé jógy např. Julie Gaia Poupětová (mimochodem známá sex-trenérka).


Pozice podporující intenzivní sexuální prožitek
Rozšíření kapacity plic a hluboké dýchání z jógy vám pomůžou uvolnit celé tělo, zahnat stres, a tak si sexuální prožitky lépe vychutnáte. Téměř všechny pozice v józe pracují mj. s aktivováním svalů pánevního dna. Dovednost především u žen tyto svaly v pravý čas zapojit či naopak uvolnit, výrazně zintenzivní vaše prožitky během milování. Také dovednost koncentrace z jógy vám pomůže při soustředění na milostné prožitky, vaše mysl nebude utíkat k pracovním povinnostem apod. Díky jógové praxi bude vaše tělo silnější a pružnější a často vás napadnou při „klasických“ polohách různé varianty, které zvládnete jen díky své větší ohebnosti. Pokud se cítíte vyčerpáni, zkuste své tělo rozehřát a dodat mu energii pomocí jógy. Stačí několik pozdravů slunci, dechová cvičení nebo krátká relaxace a vaše tělo bude během chvíle plné sil. Na závěr několik pozic, které příjemně rozhýbou, uvolní či prokrví ty správné partie na vašem těle: kočka, střecha, pluh, svíčka, kobra, motýlek.

Krásné chvíle nejen při józe přeje

Ivona Pobežalová